Wystawa malarstwa Małgorzaty Rynarzewskiej: JESTEM 2024-03-18
Galeria Lidzbarskiego Domu Kultury | ul. Słowackiego 4 | Lidzbark Warmiński

Wystawa malarstwa Małgorzaty Rynarzewskiej: JESTEM
Marzec/kwiecień w Galerii Lidzbarskiego Domu Kultury

MAŁGORZATA RYNARZEWSKA - architektka wnętrz i terenów zielonych, konserwatorka zabytków, malarka, edukatorka, projektantka kostiumów i scenografii.

Obecnie pracuje jako plastyk w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Studiowała na Akademii Ekonomicznej i Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu – dyplom z projektowania wnętrz i ogrodów w pracowni prof. A. Oleksyn oraz z konserwacji obrazów. Przez wiele lat zajmowała się projektowaniem odzieży, a za malowniczość projektów dzianin otrzymała nagrodę niemieckiego domu towarowego HORTEN. Była pełnomocnikiem dyrektora ds. technicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, a także pełniła obowiązki dyrektora tego teatru. Aranżuje wystawy muzealne, jest kuratorem wystaw malarskich, etnograficznych, prowadzi zajęcia edukacyjne. Jej prace pokazywane były na wielu wystawach w kraju i poza jego granicami m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

Jej życiowe motto: „Nie jest ważne jak się ruszasz, ale to co Cię porusza”.
Pina Bausch

O swojej pracy twórczej mówi: „ To darmowy i bezinteresowny dar – tworzę, ale nie stwarzam na nowo. W naturze ukryta jest wielka tajemnica. Już samo życie jako takie jest zagadką, zagadkową rzeczywistością w samym środku innej zagadki. Odkrywanie rzeczywistości i próby uchwycenia jej na płótnie nie jest rozmową o technice, o pociągnięciach pędzla – to zupełnie inny poziom, to pokora wobec rzeczywistości granicząca z fascynacją. Sztuka jest dla mnie sposobem na opowiedzenie prawdy, to pragnienie uchwycenia tego czym jest w istocie. To czysta metafizyka. To portretowanie rzeczy natury, ludzi przez pryzmat, który zakorzenia inną rzeczywistość. Wchodzę na drogę malarza ukształtowaną niespełnionym powołaniem. Moja twórczość to płynący z poczucia pustki wielkie pragnienie autentyczności."