Kino Ignacy

Wystawa fotografii Beaty Wilczyńskiej "Ucieczka z psychiatryka" 2024-01-11
Galeria Lidzbarskiego Domu Kultury | ul. Słowackiego 4 | Lidzbark Warmiński

Wystawa fotografii Beaty Wilczyńskiej "Ucieczka z psychiatryka"
Galeria Lidzbarskiego Domu Kultury
ul. Słowackiego 4 w Lidzbarku Warmiński

Galeria jest otwarta w godzinach pracy Kina Ignacy
Sprawdź na www.kinoignacy.pl


Na wystawie zobaczymy 16 prac (15 portretów i 1 autoportret). Autorka w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawia bohaterów i bohaterki swoich fotografii zanurzonych w naturze, gdzieś w mistycznym i malowniczym świecie podlaskich łąk, lasów, bagien oraz miejscowości gdzie czas zatrzymał się dawno temu. Świat pędzi jak szalony. Codzienność przerasta coraz więcej osób, które szukają wytchnienia. Wyjściem awaryjnym z tzw. metaforycznego „psychiatryka” będącego codziennością współczesnego człowieka jest kontakt z naturą, powrót do jej korzeni, który na fotografiach Wilczyńskiej jest pełen intymności i emocji. 


Beata Wilczyńska o sobie:

Beata Wilczyńska, rocznik 1973, o sobie: „Z wykształcenia jestem plastykiem, z zawodu nauczycielem rysunku i malarstwa oraz niechętnym realizatorem fuch, lub jak się mówi – chałtur. Prywatnie szczęśliwa żona, matka dorosłych już dzieci. Karmicielka psów i kotów. Praca w szkole zapewnia mi odrobinę wolnego czasu, a ja zamiast łapać etaty wolę ganiać chmury i wymyślać niestworzone historie. Fotografuję hobbystycznie nawet z pewnym powodzeniem. Byłam współautorką i prowadzącą 4 projekty Narodowego Centrum Kultury. Razem z Magdaleną Właszek od kilku lat prowadzimy wasilkowską grupę fotograficzną „Krajobraźnia”, pod opieką MOAK w Wasikowie. Mam za sobą parę wystaw indywidualnych i grupowych na przykład w Akademii Supraskiej, w Podlaskim Instytucie Kultury, w Muzeum Synagogalnym we Włodawie, w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu itp. „Szeroki Kadr” zaszczycił mnie publikacją o mnie w dziale „Inspiracje”, i National Geographic, też kiedyś opublikował jakieś zdjęcie. Podobno na jesień Książnica Podlaska wyda moją pierwszą powieść, więc w przyszłości mam szczery zamiar zaniedbać fotografię na rzecz pisania”. 


W 2021 roku Beata Wilczyńska była autorką lub współautorką wystaw i pokazów zdjęć:

  • „Plenerowszczyzna” wystawa Beaty i Sławomira Wilczyńskich w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku.
  • Ścieżki we mgle – pokaz slajdów podczas Festiwalu Sztuka w Naturze (Siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu
  • „Plenerowszczyzna” wystawa Beaty i Sławomira Wilczyńskich w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie
  • „W dolinie Supraśli- wystawa fotografii Beaty Wilczyńskiej” wystawa w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu
  • „Ścieżki we mgle” – Slajdowisko w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie 

NEWSLETTER Zapisz się na naszą listę, aby otrzymywać najświeższe informacje