Wystawa Beaty Samko-Kempskiej: Legendy i historyjki akwarelą malowane 2024-10-31, godz. 18:00
Galeria Lidzbarskiego Domu Kultury (ul. Słowackiego 4) w Lidzbarku Warmińskim

Wystawa Legendy i historyjki akwarelą malowane

Otwarcie wystawy: 31 października godz. 18:00
Galeria Lidzbarskiego Domu Kultury (ul. Słowackiego 4) w Lidzbarku Warmińskim

O autorce:

Beata Samko-Kempska – pochodzi z Dobrego Miasta na Warmii. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Olsztynie oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W obu tych placówkach tematem wiodącym w jej twórczości było projektowanie ceramiki. Obecnie pracuje z różnorodnymi technikami i formami -  od malarstwa olejnego, poprzez akwarelę grafiki czy fotografię. Jest także ilustratorką. Interesuje się rekonstrukcją historyczną (epoką napoleońską) i tańcem historycznym.

Działa w dwóch stowarzyszeniach: Grupie Historycznej Guttstadt oraz Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnemu Pojezierze z oddziałem w Baszcie Bocianiej w Dobrym Mieście, w której pełni rolę opiekunki lokalnego muzeum. Z przyjemnością oprowadza także po Skansenie Miejskim w Dobrym Mieście.

Prace przedstawione na wystawie można podzielić na kilka tematów. Pierwszym są ilustracje o tematyce wojen napoleońskich przedstawiające m.in: życie w obozie, żołnierzy na wojnie czy markietanki.
Następny cykl poświęcony jest Legendom Orneckim oraz Opowiastkom Dobromiejskim. Kolejny to akwarele stanowiące ilustracje do książki Sławomira Skowronka „Stokrotki na Zgliszczach”, w którym autorka po raz pierwszy podjęła wyzwanie zilustrowania wizji kogoś innego, niż ona sama.

Zapraszamy do obejrzenia prac Beaty Samko-Kempskiej i przeniesienie się w inne miejsce i czas.