Kino Ignacy

Lidzbarskie Wieczory Jazzowe - Polish - American Cooperation 2024-07-26, godz. 19:00
Scena plenerowa przy LDK | Lidzbark Warmiński

Lidzbarskie Wieczory Jazzowe


26 lipca 2024
„Polish - American Cooperation”
Janis Siegel, Yaron Gershowski, Darek Oleszkiewicz, Adam Czerwiński


Każdy koncert odbywa się na scenie plenerowa na bulwarze przy Lidzbarskim Domu Kultury, ul. Słowackiego 4 w Lidzbarku Warmińskim

  • Godzina 19:00
  • Wstęp wolny

Usłyszymy najpiękniejsze standardy światowej muzyki, piękne opracowania tradycyjnych pieśni Żydowskich oraz własne kompozycje członków zespołu.


Janis Siegel (ur. 23 lipca 1952) to amerykańska piosenkarka jazzowa, wielokrotna zdobywczyni nagrody Grammy, najbardziej znana jako członkini grupy wokalnej The Manhattan Transfer.

Kariera muzyczna

W 1965 roku Siegel zadebiutowała nagraniowo z grupą Young Generation w wytwórni Red Bird Records. Po jednym singlu „The Hideaway” grupa się rozpadła, a następnie Siegel dołączył do folkowego tria The Loved Ones (później Laurel Canyon).

W 1972 roku, po rozwiązaniu pierwotnego Manhattan Transfer, założyciel Tim Hauser spotkał Siegela na przyjęciu. Po nagraniu kilku demówek zgodziła się dołączyć do grupy i 1 października 1972 roku Manhattan Transfer został zreformowany. To wcielenie grupy cieszyło się międzynarodową popularnością, obejmując utwory z lat 30. i 80. XX wieku z różnych gatunków, w tym jazz fusion, R&B, pop i doo wop. Grupa otrzymała 10 nagród Grammy podczas kadencji Siegela, a w 2003 roku została wprowadzona do Galerii Sław Grupy Wokalnej.[1]

Oprócz współpracy z Transferem Siegel kontynuowała karierę solową, wydając swój pierwszy album Experiment in White w 1982 roku.

W 1985 roku Siegel dołączył do Jona Hendricksa, Bobby'ego McFerrina i Dianne Reeves w grupie o nazwie Sing, Sing, Sing. W 2015 roku wydała album Honey & Air, powstały we współpracy z Johnem DiMartino i Nanny Assis jako Requinte Trio. Była także członkinią Voicestra Bobby'ego McFerrina.


Yaron Gershovsky to niezwykle utalentowany i uznany na całym świecie pianista/klawiszowiec, aranżer, kompozytor i producent.

       Po udanej karierze w Izraelu, gdzie się urodził, ukończył z wyróżnieniem Berklee College of Music w Bostonie. Wkrótce potem rozpoczął karierę muzyczną w Stanach Zjednoczonych, koncertując ze świetnym saksofonistą jazzowym Pharoahem Sandersem i nagrywając z legendarnym Waynem Shorterem na jego płycie Atlantis.

     Od 1979 roku Yaron jest dyrektorem muzycznym oraz pianistą/klawiszowcem światowej sławy grupy wokalnej The Manhattan Transfer, dla której koncertuje, nagrywa i pisze aranżacje instrumentalne i wokalne, w tym dwa do nagrodzonych nagrodą Grammy ongs.

       Yaron nagrywał także i występował z innymi znakomitościami, takimi jak Lonnie Smith, Steve Gadd, Abraham Laboriel, Lew Soloff, Janis Siegel, Ray Brown, Grady Tate, Don Sebesky, The Count Basie Orchestra, Richie Havens, Take 6 i Toots Thielemans.

       Jego dorobek na Broadwayu obejmuje aranżacje wokalne do nagrodzonego nagrodą Tony musicalu „City of Angels” oraz aranżacje wokalne do muzycznego hitu „Swing”. Był także dyrektorem muzycznym wielu innych spektakli i warsztatów, a także klawiszowcem musicali „Upiór w Operze” i „Les Miserables”. Yaron miał zaszczyt współpracować ze słynnym dyrygentem Michaelem Tilsonem Thomasem i występować z nim w Carnegie Hall.

       Przez całą swoją karierę Yaron nieustannie pisze, występuje i nagrywa własną muzykę, a także wydał wiele płyt CD, takich jak „Personal Notes” i „State of Mind”, a ostatnio „Up Close from Afar” Solo Piano i Z bliska z daleka Współpraca, które ukazują jego pracę twórczą podczas wymuszonej przez pandemię izolacji. Najnowsza płyta Yarona „Transitions” została wydana w styczniu 2022 roku i spotkała się z dużym uznaniem publiczności.

       Jeszcze tego samego roku Yaron zaaranżował dwie piosenki do najnowszego wydawnictwa Manhattan Transfer, nominowanego do nagrody Grammy, „Fifty”.

     Najnowsza płyta Yarona, wyprodukowana w koprodukcji z Janis Siegel, „The Colours Of My Life” The Music of Cy Coleman ukaże się wkrótce na początku 2024 roku.


Darek „Oles” Oleszkiewicz (ur. 20 lutego 1963 we Wrocławiu) – polski kontrabasista jazzowy.

Jako nastolatek grywał w zespołach rockowych i bluesowych.Jego pierwszym instrumentem był fortepian, następnie gitara basowa. W 1983r na Jazz Juniors w Krakowie uzyskał pierwszą nagrodę za kompozycję jazzową i drugą w kategorii jazz combo. W roku następnym do współpracy zaprosił go Jan Ptaszyn Wróblewski.

W 1988 wyjechał do Los Angeles, gdzie otrzymał stypendium i rozpoczął studia. Obecnie jest członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine.

W Stanach Zjednoczonych znany pod pseudonimem Oles, brał udział w realizacji blisko 100 albumów muzycznych. W 2003 nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.


Adam Czerwiński
Wybitny polski perkusista, kompozytor, aranżer oraz producent muzyczny.
W trakcie prawie czterdziestoletniej kariery, koncertował i nagrywał z całą plejadą gwiazd jazzu. Wystarczy wymienić Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojtka Karolaka, czy Janusza Muniaka. Art Farmer, Eddie Henderson, Bennie Maupin, Larry Goldings, Garry Bartz, Nigel Kennedy, John Scofield, to z kolei światowa czołówka z którymi współpracował.
Przez prawie 25 lat współtworzył projekty Jarosława Śmietany.
Ma na swoim koncie ponad 100 nagranych płyt jako sideman oraz 8 jako leader własnych formacji.
Pomysłodawca i organizator festiwalu „Jazz w Lesie” który w tym roku odbył się po raz 25ty.
Przed dwoma laty założył wydawnictwo płytowe AC RECORDS, które specjalizuje się w nagrywaniu oraz produkcji płyt winylowych na najwyższym audiofilskim poziomie.


NEWSLETTER Zapisz się na naszą listę, aby otrzymywać najświeższe informacje