Kino Ignacy

40. Kaziuki Wilniuki 2024-03-10, godz. 11:00
Lidzbarski Dom Kultury - Lidzbark Warmiński

KUP BILET NA TO WYDARZENIE
Tegoroczne 40. Kaziuki Wilniuki odbędą się 10 marca 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 w Lidzbarskim Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim.

KONCERT

  • Lidzbarski Dom Kultury godz. 11:00

  • Podczas koncertu kaziukowego wystąpią:
    * Zespół Pieśni i Tańca Ojcowizna
    * Kapela Wileńska
    * Polski Teatr Studio z Wilna

  • Prowadzenie:
    Gawędziarze Wileńscy:
    Anna Adamowicz - Ciotka Franukowa oraz Dominik Kuziniewicz - Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek

Jarmark Kaziukowy

  • Jarmark Kaziukowy
    Parking przy LDK godz. 10:00


Msza Święta

  • Msza Święta
    Kościół Św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim godz. 9:00

Bilety na koncert: 

  • PRZEDSPRZEDAŻ - 40 zł - NIŻSZA CENA TYLKO DO KOŃCA STYCZNIA!
  • CENA REGULARNA - 50 ZŁ - OD 1 LUTEGO 2024 


    BILETY dostępne w sekretariacie LDK (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 15:00), kasie Kina Ignacy oraz online.

Artyści

Koncerty od lat prowadzą Gawędziarze Wileńscy: ANNA ADAMOWICZ – Ciotka Franukowa i DOMINIK KUZINIEWICZ – Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek. W swoich opowieścią w języku gwarowym przywołują zapomniane już zwyczaje i zachowania ludzi charakteryzujące dawną Wileńszczyznę.

Polski Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z Wileńszczyzny został założony wiosną 2017 roku. Pomysł utworzenia zespołu zrodził się po niespodziewanej śmierci Gabriela Jana Mincewicza (1938-2016), zasłużonego dla Ziemi Wileńskiej pedagoga, społecznika, pomysłodawcy,  kierownika i dyrygenta Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”. Zespół „Ojcowizna” tworzą byli członkowie i młodzież zespołu „Wileńszczyzna”: chór, grupa taneczna i orkiestra.

Nazwa zespołu nawiązuje do słów Jana Pawła II, który pisał: „Wyraz ojczyzna łączy się z pojęciem i rzeczywistością ojca. Ojczyzna to jest poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach.”

Jak na zespół dwupokoleniowy przystało, występują w nim całe rodziny (pary małżeńskie, rodzeństwa, rodzice i dzieci), które łączy hasło patriotyczne „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W repertuarze zespołu są teksty autorskie (piosenki i wiersze) Gabriela Jana Mincewicza, utwory patriotyczne i religijne oraz folklor polski, głównie z terenów Wileńszczyzny.

Główny kierownik i dyrygent zespołu — Wioletta Leonowicz

Kierownik kapeli i kompozytor – Krzysztof Stankiewicz

Choreografowie - Teresa Andruszkiewicz, Erwin Mieczkowski, Olga Walentynowicz


Polski zespół Kapela Wileńska to miejski zespół folklorystyczny, założony w 1988 roku. Folklor miejski nie był tak popularny w Wilnie jak we Lwowie czy Warszawie, dlatego członkowie zespołu sami tworzyli swój repertuar. Obecnie składa się on z wielu znanych i lubianych piosenek międzywojennego Wilna, Lwowa, Warszawy i innych polskich miast. Wileńscy poeci Aleksander Śnieżko i Alicja Rybałko piszą teksty do nowych utworów, a członek zespołu Zbigniew Lewicki komponuje muzykę. Kapela Wileńska w swoim repertuarze ma wileńskie, lwowskie, warszawskie, bożonarodzeniowe i patriotyczne programy.

Kapela Wileńska koncertuje nie tylko na Litwie, ale i w różnych miastach Polski, Białorusi, we Lwowie, Moskwie, Wiedniu, Paryżu i Rzymie.

Kapela Wileńska wydała dwie kasety magnetofonowe i płyty CD: W 2004 roku „TO WILNO“ i w 2008 roku „Na Zielonym Moście“. W 2019 roku zespół wydał płytę „Dnia 1 Września”.

Rozporządzeniem Prezydenta RP w 2009 roku członkowie Kapeli Wileńskiej zostali odznaczeni za zasługi Złotymi Krzyżami, a Zbigniew Lewicki – Krzyżem Oficerskim.


Spektakl muzyczny w wykonaniu Polskiego teatru Studio z Wilna, w reżyserii Lilii Kiejzik.

Spektakl powstał z pomysłu i idei kierowniczki Polskiego Teatru STUDIO w Wilnie – Lilii Kiejzik w myśl pokazania Wilna jako wielokulturowego, wielonarodowego miasta z lat przedwojennych, gdzie na scenie Teatru na Pohulance brzmiało polskie słowo, a znani polscy aktorzy tworzyli jeden z głównych ośrodków teatralnych ówczesnej Polski. Na scenariusz spektaklu składają się wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z okresu  jego  pobytu  w  Wilnie,  a  także  utwory  Edwarda  Hulewicza  oraz  znane piosenki  z  lat 30. i 40., śpiewane głównie po polsku, a także po litewsku  oraz  w jidysz.

Przedstawienie  utrzymane  jest  w  liryczno-sentymentalnej  atmosferze,  którą uzupełniają czarno-białe  fotografie  dawnego  Wilna,  oddające  atmosferę  miasta tamtych lat, Wilna, którego już nie ma.


Organizator



Współorganizator


Patronaty honorowe



Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym
Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym
Starosty Lidzbarskiego.


Patronaty medialne


NEWSLETTER Zapisz się na naszą listę, aby otrzymywać najświeższe informacje