MĄTWA

,,Mątwa, czyli hyrkaniczny światopogląd'' – Witkacy – 28 listopada 2018 r.

Dramat Stanisława Ignacego ,,Witkacego'' Witkiewicza podjęła na warsztat SZAFA.

W Mątwie odnajdziemy śmiałe przekraczanie granic realności i dywagacje na temat zasadniczych kwestii filozoficznych oraz społecznych. To także ciekawa podróż w stronę groteski i teatru absurdu – a zatem coś dla nas! Młodzież mogła za pomocą sztuki poznać podstawowe założenia światopoglądowe Witkacego, wybitnego dramaturga, filozofia, teoretyka i krytyka sztuki, malarza, fotografika.

Spektakl miał premierę w Kamienicy amfiteatralnej i określiliśmy go jako : ,,Spotkanie performatywne z dramatem ,,Mątwa''. W spektaklu brały udział – kukły – postaci dramatu – wykonane przez Adę Jędrych. W trakcie sztuki została zaproszona osoba z widowni do zagrania/ animowania lalki matki głównej bohaterki Elli.

Po raz drugi spektakl został zagrany 4 kwietnia 2019 r. w zamkowej ,,galerii na poddaszu'' – na tle portretu wykonanego przez samego autora sztuki – co było dla nas wyjątkowym wydarzeniem.

Bohaterowie dramatu:

Paweł Bezdeka – Paweł Truszczyński