Katolicki charakter Warmii na tle protestanckich Mazur. Tradycyjne metody wytwórstwa czepca warmińskiego.

„Katolicki charakter Warmii na tle protestanckich Mazur. Tradycyjne metody wytwórstwa czepca warmińskiego” to tytuł realizowanego przez Lidzbarski Dom Kultury projektu w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt polega na przekazywaniu wiedzy przez mistrzynię tradycji Krystynę Tarnacką (miłośniczkę naszego regionu, rękodzielniczkę i rekonstruktorkę stroju oraz czepca warmińskiego) o metodach wytwórstwa czepców warmińskich.

Skończyła się właśnie trzecia edycja wspomnianych warsztatów tworzenia czepców warmińskich. Wszystkie wieńczy wystawa, na której można podziwiać efekty pracy kursantów, a jest ich za każdym razem kilkunastu. W tej edycji najmłodsza uczestniczka miała lat 13, najstarsza to seniorka. Wiek więc nie ma znaczenia, a raczej chęci.

— Najważniejsze jest to, by uczestnicy warsztatów byli zadowolenia, a jak oni są, to ja też — mówi Krystyna Tarnacka i dodaje — Mądrego nie sztuka uczyć. Osoby, które przyjeżdżają na warsztaty są świadome tego po co tutaj są i chętnie się uczą.

Tekst: Ewa Lubińska / Gazeta Lidzbarska
Fot. Aga Madzelan