Wojewódzkiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku Warmii i Mazur i Społecznych Rad Seniorów
W dniach 21- 22 października 2021 roku 20 osobowa grupa wolontariuszy (zarząd i liderzy) Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej, w ramach którego działa ok 300 osobowy Uniwersytet Trzeciego Wieku podjęła się wyzwania związanego z organizacją w Lidzbarku Warmińskim Wojewódzkiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku Warmii i Mazur i Społecznych Rad Seniorów pt: „Wyzwania stawiane seniorom w czasie pandemii. Jak zdrowo i pięknie żyć”
Konferencja pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina skupiła 60 liderów z Województwa Warmińsko – Mazurskiego prowadzących Uniwersytety Trzeciego Wieku, Rady Seniorów, organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów.
Partnerami dwudniowej Konferencji była Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku Warmii i Mazur w Olsztynie, Wojewódzka Federacja Organizacji Socjalnych FOSA, Lidzbarski Dom Kultury, Oranżeria Kultury w miejscu którym, odbywała się debata, wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne.
Zadanie zrealizowane zostało przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Samorządu Powiatu Lidzbarskiego, Gminy Miejskiej Lidzbarka Warmińskiego,
Gości powitał Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, który wyraził uznanie organizatorom i organizacjom seniorskim za aktywność i podejmowane inicjatywy aby życie na emeryturze było piękniejsze, ciekawsze, twórcze. Konferencja miała na celu diagnozę kondycji zdrowotnej, ekonomicznej, społecznej seniorów w czasie trwającej pandemii i locdownu. Zaproszeni na Konferencję wykładowcy poruszali różne tematy związane z życiem i funkcjonowaniem ludzi w wieku senioralnym w przestrzeni społecznej. Warsztaty i debatę związaną z bezpieczeństwem seniorów i zagrożeniami w cyberprzestrzeni prowadzili asp. szt Marta Kasprzyńska z Wojewódzkiej Komendy Policji w Olsztynie i podkom. Marcin Czosnek z Zakładu Studiów nad przestępczością Instytutu Służby Kryminalnej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Na konferencji poruszony był także temat kondycji służby zdrowia, ogromnej potrzeby zwrócenia uwagi na zdrowie seniorów, zachęcenia lekarzy w większym wyborze specjalizacji w dziedzinie geriatrii. O potrzebie powstawania poradni geriatrycznych w miastach powiatowych Województwa Warmińsko – Mazurskiego zgłaszała doc. dr Małgorzata Stompór z Wydziału Lekarskiego UWM. Liderzy UTW i Rad Seniorów biorący udział w konferencji wspólnie debatowali nad środkami i sposobami interwencji w Ministerstwie Zdrowia i Samorządach w celu rozwiązania tego problemu. Rolę aktywności ruchowej seniorów w profilaktyce chorób w czasie pandemii przedstawił dr Piotr Siwik- konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej, koordynator Oddziału Klinicznego Rehabilitacji Neurologicznej i Ogólnoustrojowej Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Sytuację osób starszych w czasie pandemii, z socjologicznego punktu widzenia przedstawił dr Mariusz Wawrzyniak, natomiast prof. dr hab. Dariusz Filar, ekonomista, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego analizował dane statystyczne w porównaniu z nordyckim modelem równowagi społecznej.
Na konferencji nie zabrakło także osób reprezentujących Urząd Marszałkowski i organizacje wspierające i inicjujące powstawanie Rad Seniorów. Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Jolanta Piotrowska wykazała się dużą znajomością problematyki senioralnej. Przedstawiała dotychczasowe inicjatywy pilotowane przez Urząd Marszałkowski i problemy, którymi powinny zająć się urzędy, podając dane statystyczne że w najbliższym okresie seniorami będzie ok. 30% mieszkańców województwa.
Joanna Glezman- Pełnomocnik Marszałka do współpracy z organizacjami pozarządowymi, Kierownik Biura Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego Urzędu Marszałkowskiego zapoznała uczestników Konferencji z funduszami europejskimi na wsparcie seniorów z Województwa Warmińsko – Mazurskiego i projektami dla NGO z departamentów Urzędu Marszałkowskiego.
Reprezentację interesów osób starszych poprzez organizacje seniorskie moderował Bartłomiej Głuszak – Prezes Federacji Organizacji Socjalnych FOSA i Ryszard Okliński Prezes Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku Warmii i Mazur, którzy byli partnerami Konferencji i bez których ten program by nie powstał. Ogromną rolę w budowaniu programu pełniła także Eugenia Barcz, wiceprezes Warmińsko Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która od kilku lat pilotuje temat geriatrii i drąży możliwości jego rozwiązania w Województwie Warmińsko – Mazurskim poprzez urzędy i urzędników.
W panelach dyskusyjnych brali także udział, Rzecznik Praw Osób Starszych FOSA– Stanisław Brzozowski i przewodnicząca Porozumienia UTW WiM – Halina Kołos z UTW w Węgorzewie, przedstawiając dużo troski o seniorów i ich kondycję w dziedzinie cyfryzacji życia i funkcjonowania w przestrzeni cyfrowej.
Dużym zainteresowaniem podczas Wojewódzkiej Konferencji Seniorów w Lidzbarku Warmińskim cieszyło się spotkanie z Ambasadorką FleXi.pl, doradcą i mentorem biznesu a także coachem biznesowym, wiceprezesem Fundacji METAPOMOC, która przedstawiła możliwości realizowania się w i wykorzystania swoich umiejętności zatrudnienia na emeryturze.
Chwilą oddechu od trudnych i bardzo ważnych tematów dotyczących seniorów poruszanych podczas tej konferencji był pokaz pary tanecznej Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarskiego Domu Kultury w tańcu narodowym KUJAWIAK.
Poprzez wszystkie możliwe środki i sposoby naszego działania, czyńmy to życie seniora godnym i twórczym. Każdy będzie seniorem. Urzędnicy, od których tak wiele zależy, także.
Jolanta Adamczyk
Prezes SPZL
koordynator Wojewódzkiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Rad Seniorów w Województwie Warmińsko Mazurskim - 21-22 X w Lidzbarku Warmińskim