SZKICOWNIK: RENATA ZIMNICKA-PRABUCKA

Renata Zimnicka- Prabucka: Ur. w 1972 roku w Cerkiewniku; w 1999 roku uzyskała dyplom w dziedzinie malarstwa pod kier. prof. Janusza Kaczmarskiego, na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie. Stypendystka miasta Olsztyna w dziedzinie malarstwa w roku 2001 i 2008.

W 2006 r. uzyskała tytuł doktora na UMK w Toruniu. W 2013 r. tytuł doktora habilitowanego na ASP w Warszawie. Od 2007 adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych na UWM w Olsztynie. Autorka ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkudziesięciu zbiorowych. W 2010/12 prowadzi Artystyczne Koło Naukowe na Wydziale Sztuki. Od 2010 prowadzi plenery malarskie dla studentów ISP. Współtwórczyni grupy malarskiej Exaequo promującej malarstwo w Polsce i za granicą. W 2014 medal Rektora UWM za osiągnięcia artystyczne i wystawiennicze . W 2014 roku uhonorowana medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Urzędu Marszałkowskiego, kolekcji sztuki Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej w Olsztynie, MOK-u w Olsztynie, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych a także w zbiorach prywatnych za granicą. Należy do Fundacji „Wyłom”, Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”.

Wyróżnienia i stypendia:

1. Wyróżnienie w Milenijnym konkursie plastycznym „Z tradycją w nowe tysiąclecie”, MOK, Olsztyn 2000.
  2. Wyróżnienie :kurator wystawy plastycznej „Kongres Warmii, Mazur i Powiśla, Olsztyn, 2000.
  3. Stypendium miasta Olsztyn w dziedzinie malarstwa, 2001.
  4. Grand Prix na „V Olsztyńskim Biennale O Medal Prezydenta”, 2007.
  5. Stypendium artystyczne Marszałka Województwa warmińsko-mazurskiego, 2008.
  6. Wyróżnienie na międzynarodowym konkursie „8 Triennale Małych Form Malarskich”, Toruń,
  7. W 2014 medal Rektora UWM za osiągnięcia artystyczne i wystawiennicze
  8. W 2014 roku uhonorowana medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.