INAUGURACJA ROKU KULTURALNEGO 2020/2021

W środę 26 września na zaproszenie Burmistrza Jacka Wiśniowskiego odbyła się kolejna Inauguracja Roku Kulturalnego. Przedstawiciele placówek i instytucji zajmujących się kulturą w naszym mieście podsumowali mijający sezon i przedstawili plany na kolejny.

Lidzbarski Dom Kultury pochwalił się nowym projektem realizowanym we współpracy w UM – „Cool jak kultura. Lidzbarski Przewodnik Kulturalny Młodego Odkrywcy”. To pionierski projekt animacji kulturowej skierowany do najmłodszych odbiorców. Powstaje właśnie przewodnik z niezbędnymi informacjami, okraszony pięknymi ilustracjami Klaudii Danilewicz. Dyrektor LDK podsumowując ubiegły sezon kulturalny zwrócił uwagę na trudną sytuację związana z pandemią Covid – 19, która postawiła animatorów kultury przed nowymi, nieznanymi dotąd wyzwaniami. Podkreślił, jak ważny jest bezpośredni kontakt z naszymi użytkownikami. Do tego nawiązała także Pani Jolanta Adamczyk, koordynująca działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jego członkowie każdego tygodnia spotykają się na wykładach, warsztatach i różnorodnych wydarzeniach kulturalnych w LDK. Dla studentów UTW dom kultury jest niezwykle istotnym miejscem, w którym pielęgnują także kontakty społeczne.

Po części oficjalnej publiczność mogła obejrzeć Syntezę Syntezy – instalację multimedialną ojca i syna – Jerzego i Dawida Puszcz. Wieczór zakończyło energetyczne jam session – Aron Blum & Qlhead. W oczekiwaniu na część artystyczną można było także obejrzeć wystawę pokazującą niektóre z aktywności realizowanych po „pandemicznym zamknięciu” LDK, m.in. zdjęcia z konkursu fotograficznego, wiersze laureatów konkursu literackiego, grafiki Klaudii Danilewicz czy fotografie z przygotowań do spektaklu „Nakarmić kamień”.

Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie. André Malraux.