SCENY MROŻKIEM CZYTANE

25 lutego w Lidzbarskim Domu Kultury odbyła się premiera pracowni teatralnej pt.Sceny Mrożkiem Czytane” .Teatr Dorosły tym razem w odsłonie wielkiego dramaturga i prześmiewcy Sławomira Mrożka. Na warsztat zebrane zostały te mniej znane fragmenty opowiadań i dramatów, zatem ,,Szewcy’, ,,Tango” czy ,,Wielebni’‚ nie do usłyszenia.

Niewątpliwie Mrożek miał rację, iż ,,czas jest zawsze aktualny”. Z dokładnością sejsmograficzną opisywał wstrząsy społeczne, narodowe i te psychologiczne. Jego diagnoza jest bezlitosna i dziś : pogubiliśmy się w ,,bezkształtnej masie społeczeństwa”, ,,chętne rezygnujemy z siebie samych” oddając się jakimś wyższym celom, nie umiemy się buntować, myśleć krytycznie, a ,,głupota jest zawsze wystarczająca”, podczas gdy ,,mądrość nigdy”. Wszystko to okraszone niezwykłą ironią.

Zapraszamy na kolejną odsłonę Scen Mrożkiem Czytanych już w maju, podczas Europejskiej Nocy Muzeów w lidzbarskim zamku.

Opracowanie tekstów i reżyseria Alicja Andrzejewska

Na scenie: Wanda Gostomska, Irena Chojęta, Bożena Lebiedzińska, Jana Tausiewicz, Teresa Deniziak, Barbara Michalak, Stanisława Golec, Halina Śledziewska, Danuta Denis, Maraceli Szafranowicz oraz Tadeusz Krenc.