XIII BITWA POD HEILSBERGIEM

Obchody tegorocznej rekonstrukcji Bitwy pod Heilsbergiem rozpoczęliśmy od wizyty na Zamku Biskupów Warmińskich, gdzie o swoich książkach opowiedział nam Oleg Sokołow („Kampania 1807”, „Austerlitz”, „Napoleon, Aleksander i Europa 1806 – 1812” i powieści „Wojna hiszpańska i tajemnica templariuszy”). Następnie odbyła się prelekcja, którą poprowadził dr hab. Tomasz Strzeżek prof UWM pt. „Napoleon na Warmii”.

W sobotę od 10.00-12.30 w przestrzeni miejskiej pojawiło się 40 postaci z epoki napoleońskiej w ,,starej fotografii”. Mogliśmy podejrzeć scenki teatralne pt. ,,Zabawy historyczne” m.in. chodzenie przez dzieci na szczudłach, gra w jojo,  zabawy zręcznościowe, kręcenie hula hop; a także ,,Damy na postumentach”; ,,Dwórka z dziateczkami łapiącymi motyle”; ,,Napoleon gra w szachy i lotki”; ,,Dwoje ludzieńków”, ,,Panny na wydaniu” czy wzruszająca scenka rodzinna ,,Pożegnanie z ojcem”. Udział w scenkach wzięły dzieci, młodzież i dorośli chcąc odtworzyć epokę historyczną życia w mieście podczas  ,,Bitwy pod Heilsbergiem”. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!!!

Natomiast na polu bitwy trwało zwiedzanie XIX-wiecznego obozu wojskowego, pokazy musztry oraz plener malarski grupy plastycznej działającej przy LDK. Dodatkową niespodzianką artystyczną była wystawa prac malarskich pt. „Nie tylko w galopie”.

Kiedy wybiła godzina 16:00 nad polem bitwy uniósł się wojenny dym oraz grzmot armat i broni. XIII Rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem z udziałem piechoty, arterii i kawalerii przyciągnęła około 300-stu rekonstruktorów z całej Polski, Rosji, Litwy, Łotwy i Czech. Widzowie również nas nie zawiedli – dziękujemy Wam za wspaniałą frekwencję!

Kiedy kurz bitewny opadł, a niebo pokryło się pięknym zachodem słońca, rozpoczęliśmy potańcówkę przy ognisku w towarzystwie ZTL Perła Warmii i muzyce na żywo, którą zapewnił nam Paweł Grupkajtis (magicznymi dźwiękami cymbałów…)

Przede wszystkim dziękujemy WAM widzom, że co roku jesteście z nami! A szczególne podziękowania składamy:

• Panu Jackowi Wiśniowskiemu Burmistrzowi Lidzbarka Warmińskiego
  • Panu Janowi Harhajowi Staroście Powiatu Lidzbarskiego
  • Panu Fabianowi Andrukajtisowi Wójtowi Gminy Lidzbark Warmiński
  • Panu Cezaremu Pyzakowi – Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe Budownictwa „PYZAK”
  • Panu Marcinowi Witulskiemu – Polmlek Sp. z o. o.
  • Panu Arkadiuszowi Kordalskiemu – ZPD Arkadiusz Kordalski
  • Pani Annie Głodowskiej – Biuro Rachunkowe „Credo”
  • Panu Markowi Żelichowskiemu – Księgarnia „Papirus”
  • Panu Sebastianowi Kuźniewskiemu Prezesowi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
  • Pani Elżbiecie Lendo Prezes Termy Warmińskie Sp. z o. o.
  • Panu Dariuszowi Iskra Dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych w Lidzbarku Warmińskim
  • Panu Piotrowi Zalewskiemu Kierownikowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lidzbarku Warmińskim
  • płk Radosławowi Cyniakowi Dowódcy 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego
  • mjr Krzysztofowi Sikutowi – 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy