X BITWA POD HEILSBERGIEM

Za nami dziesiąta rekonstrukcja „Bitwy pod Heilsbergiem 1807”. Tak jak zapowiadaliśmy, było licznie na polu, wspaniałe widoki, co obrazują dobre fotorelacje, był klimatyczny bal oficerski na zamku. Dochodzą nas słuchy od widzów i rekonstruktorów, że to była najlepsza impreza od kilku lat, o ile nie ze wszystkich. Bardzo nas to cieszy i daje siły do dalszego działania. Dużym atutem był nowy teren bitwy i obozu, który daje szerokie perspektywy na przyszłe lata. Stworzone na nim umocnienia, ziemianki, chata, wieżyczka czekają na kolejne wydarzenia. Będziemy na tym terenie działać i ulepszać go przez cały rok. Nawet teraz, dwa tygodnie o rekonstrukcji odbył się tam I Warmińsko-Mazurski zlot miłośników historii „Śladami bitwy pod Heilsbergiem”, organizowany przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerske, mamy nadzieję, że to także stanie się tradycją. Pragniemy, by o tematyce napoleońskiej było w mieście i regionie słychać i widać nie tylko w czerwcu, organizując przez cały rok różne inicjatywy związane z XIX-wiecznym Lidzbarkiem.

Całe wydarzenie było uwiecznione przez ekipę filmową realizującą program Canal+ Discovery „Powrót do przeszłości”. Dodatkowo powstało wiele scen poza programem wydarzenia. Tutaj wielkie ukłony dla 33 Pułku Piechoty Liniowej Wielkiej Armii za udział w nagraniu i szkolenie rekruta – prowadzącego program.

Już dzień po zakończeniu tegorocznej bitwy zaczęliśmy działać w temacie kolejnej, która odbędzie się 10 czerwca 2017 roku. Chcemy by rekonstruktorów było jeszcze więcej i z wielu krajów, może odwiedzą nas nawet Kanadyjczycy. Obóz otworzymy już dwa dni przed bitwą. Planujemy przenieść stragany w okolice bitwy. Staramy się także na o większą ilość stoisk i warsztatów typowo historycznych. Rezerwujcie czas na podróż w czasie:)

tekst: Arkadiusz Jakszewicz

Dziękujemy naszym partnerom za wsparcie, obecność i wielką chęć do działania. Serdeczne podziękowania dla:

Urząd Miejski Lidzbark Warmiński
Powiat Lidzbarski
Gmina Lidzbark Warmiński
Wileński Pułk Muszkieterski
Rota Artylerii Rosyjskiej
Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Wichrowo
Stowarzyszenie Nasza Wieś – Ignalin
Hurtowania Owocowo-Warzywna B.J.Skorupscy
Hotel Krasicki****