Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, w historii znana jako bitwa pod Heilsbergiem, to ważne wydarzenie rozstrzygającej napoleońskiej kampanii wiosennej, które miało miejsce 10 czerwca 1807 roku. Bitwa była istotnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806 – 1807), a pod względem liczebności obecnych w niej wojsk (napoleońskich i rosyjsko-pruskich) i poniesionych przez obie strony strat była największą batalią napoleońską stoczoną w polu na dzisiejszym obszarze Polski.
Rekonstrukcja bitwy odbywa się każdego roku w czerwcu na polu obok Term Warmińskich. W miejscu rekonstrukcji tworzony jest obóz oraz targ historyczny.
Rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem to festiwal łączący tradycję z historią. Festiwalowi towarzyszą różnorodne wydarzenia artystyczne i edukacyjne. W ramach wydarzenia każdy może przenieść się w czasie do początków XIX wieku i poczuć się jak żołnierz epoki napoleońskiej podczas zwiedzania obozu wojskowego i podziwiania samej potyczki. Obozowi towarzyszą stoiska wystawców i rzemieślników, a przed główną rekonstrukcją widzowie mogą obejrzeć pokaz historycznej musztry. Główną atrakcją festiwalu jest rekonstrukcja bitwy pod Heilsbergiem. Na specjalnie przygotowanych na tę okoliczność polach przy ścierają się rekonstruktorzy w różnych formacjach: piechoty, konnicy i artylerii.