WYSTAWA ” MOI ŻYDOWSCY RODZICE, MOI POLSCY RODZICE”

29 listopada 2019 r. ODBYŁ SIĘWYKŁAD DR IWONY  JÓŹWIAK Z OŚRODKA DOSKONALENIA NAUCZYCIELI  „MNIEJSZOŚCI NARODOWE NA WARMII I MAZURACH”  z prezentacją multimedialną po wykładzie,  otwarcie    WYSTAWY „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”

Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach1939–1942. Ocalały dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce, a także odwadze ludzi, którzy uznali je za własne. Mimo że urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice — żydowscy i polscy.

W Polsce z Zagłady ocalało około 5 tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się ocalonymi dziećmi, często później stawali się ich przybranymi rodzicami. Na ogół prawdę trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili ją przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu.

Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne,  musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, wciąż mają nadzieję.

Organizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie.

Partnerami: – Oranżeria Kultury – Lidzbarki Dom Kultury