XIV Bitwa pod Heilsbergiem

UWAGA!

Drodzy Rekonstruktorzy i Widzowie!
Mamy już pewność. Z przykrością informujemy, że w związku z panującą epidemią, XIV Bitwa pod Heilsbergiem zostaje całkowicie odwołana – rekonstrukcja w tym roku się nie odbędzie.

__________________________________

Zapraszamy na XIV Rekonstrukcję Bitwy pod Heilsbergiem 29-31.05.2020

Bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim, w historii znana jako bitwa pod Heilsbergiem, ważne wydarzenie rozstrzygającej kampanii wiosennej, została stoczona 10 czerwca 1807 r. a jej ostatnie akordy przedłużyły się do następnego dnia. Była istotnym elementem wojny Napoleona z IV koalicją (1806 – 1807). Pod względem liczebności obecnych w niej wojsk (napoleońskich i rosyjsko-pruskich) i poniesionych przez obie strony strat była największą batalią napoleońską stoczoną w polu na dzisiejszym obszarze Polski.

Obecnie rekonstrukcję organizujemy na historycznym stanowisku wojsk rosyjsko-pruskich. Aktualnie w tym miejscu zbudowano szaniec, ziemianki i budynki wojskowe.

W miejscu rekonstrukcji tworzony jest również obóz oraz targ historyczny.

fot. Wojciech Dąbrowski

Rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem to festiwal łączący tradycję z historią. W ramach wydarzenia każdy może przenieść się w czasie do początków XIX wieku i poczuć się jak żołnierz epoki napoleońskiej podczas zwiedzania obozu wojskowego i podziwiania samej potyczki. To także niepowtarzalna okazja zamienić słówko z samym Napoleonem Bonaparte.

Festiwalowy weekend to moc atrakcji dla całych rodzin, dzieci mogą zwiedzać wojskowe obozowisko, zobaczyć sztab dowodzenia i tam spotkać Napoleona. Obozowi towarzyszą także wystawcy i rzemieślnicy m.in. kaletnicy, filcownicy, kowale, cieśle czy garncarze. Zanim rozegra się właściwa bitwa, warto zapoznać się z obozem wojskowym Francuzów, Rosjan i Prusaków. Przed główną rekonstrukcją widzowie będą mieli okazję uczestniczenia w zwiedzaniu obozu oraz pokazie musztry w wykonaniu przybyłych rekonstruktorów.

Główną atrakcją jest rekonstrukcja bitwy pod Heilsbergiem. Na specjalnie przygotowanych na tę okoliczność polach przy ściera się około 200 rekonstruktorów, a ich liczba rośnie z roku na rok, pojawiają się w różnych formacjach: piechoty, konnicy i artylerii. Widowisko rok rocznie przyciąga coraz większe tłumy turystów, chętnych sprawdzić czy w tym roku znów Francuzi zajmą Heilsberg, czy jednak Rosjanie z Prusakami utrzymają pozycję.


fot. Wojciech Dąbrowski

INFORMACJE DLA GRUP REKONSTRUKCYJNYCH

Lidzbarski Dom Kultury zaprasza do wzięcia udziału w rekonstrukcji XIV Bitwy pod Heilsbergiem, która odbędzie się w dniach 29-31.05.2020 r. w Lidzbarku Warmińskim.

W poniższych załącznikach umieszczamy Kartę Informacyjną, Regulamin oraz Kartę Zgłoszenia wraz z Listą Uczestników.

W przypadku chęci wzięcia udziału w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z Regulaminem oraz Kartą Informacyjną następnie wypełnienie Karty Zgłoszenia wraz z Listą Uczestników i odesłanie jej na adres mailowy: heilsberg.ldk@gmail.com lub adres pocztowy Lidzbarskiego Domu Kultury: ul. Słowackiego 4, 11-100 Lidzbark Warmiński.

Koordynator wydarzenia: Marta Czerwonik-Łapko Instruktor ds. programowych Lidzbarskiego Domu Kultury.

Dokumenty do pobrania:

fot. Klaudia Danilewicz


< powrót

Udostępnij post