Wernisaż wystawy "Jestem człowiekiem" oraz warsztaty artystyczne 2022-10-08, godz. 13:00
Kamienica Amfiteatru Miejskiego

Wernisaż wystawy Jestem człowiekiem współczesnej Galerii Sztuki A-House z Kijowa - malarstwo, fotografia kolaż.

8 października 2022 godz. 13:00
Kamienica Amfiteatru Miejskiego

Współczesna Galeria Sztuki A-House z Kijowa zaprezentuje artystów:

MALARSTWO:
Georgij Zajczenko
Tajsa Zajczenko
Maria Likanowa

FOTOGRAFIA:
Aleksander Dżantimiro

KOLAŻ:
Svetłana Ostrowska

RZEŹBA:
Oleg Zajcja

WARSZTATY

Zapraszamy na warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Polski i Ukrainy z mistrzem Georgim Zajczenko - rysunek i malarstwo oraz ze Svetłaną Ostrowską - kolaż.
Zajęcia płatne: 50 zł od osoby.

Galeria A-HAUS była otwarta w 2004 roku pod kierownictwem jej dyrektora i kuratorki projektów Natalii Andriejewej-Fridman na podstawie rebrandingu Galerii Miejskiej Miasto N (pracowała od roku 1998). Zadaniami podstawowymi Galerii były: wsparcie ukraińskiej sztuki klasycznej, popularyzacja sztuki ukraińskiej za granicą, świadomość nowych szeregów ukraińskiego establishmentu w dziedzinie sztuki ukraińskiej, stworzenie kolekcji klasyków malarstwa ukraińskiego i wsparcie dziecięcej szkoły-studio pod kierownictwem rodziny Zajczenków. Chociaż na Ukrainie działalność Galerii miała bardziej kameralny charakter, w czasie swojego istnienia Galeria zrealizowała wiele międzynarodowych projektów. Wśród nich:

2001 – Japonia-Ukraina – Ukraina rzeczywistość mitów.
2005 – Polska-Ukraina – Plener Międzynarodowy Słowianie.
2008 – Ukraina-Szwajcaria – Art Basel (Sztuka Bazylei).
2009 – Ukraina -Chiny – Play Inc. Play.
2010 – Chiny-Ukraina – Wystawa Światowa 2010 w Szanghaju.
2010 – Chiny-Ukraina –  Szanghaj Kontemporary.
2010 – Chiny-Ukraina – wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej w Narodowej Galerii Sztuki Liu Hai w SU.
2011 – Biennale w Wenecji. Projekt Bębny Przeznaczenia (Barabany Doli).
2019 – plener Ukraina Jedyna.
I wiele podobnych projektów do dziś.

Dyrektor Galerii Artystycznej А-HAUS i kuratorka jej projektów: Natalia Andriejewa-Fridman

Georgij Zajczenko (ur. 1945 roku) – malarz pejzażysta, szanowany i znany na Ukrainie i na świecie, który podróżował przez całe życie. Niejednokrotnie sławni ludzie odznaczali w jego pracach niezrównaną transmisję światła. Izraelczycy, Włosi, Chińczycy dokładnie nazywali miasto lub wieś przedstawioną na jego płótnach. Jest błyskotliwym przedstawicielem szkoły neo-impresjonizmu. Jego płótna znalazły swój dom w kolekcjach baronowej von Rothschild, Ralfa Roje, w Perspektywicznym Funduszu Rozwoju w Luwrze, w najstarszym muzeum Europy Rezerwacie Sofii Kijowskiej (dziedzictwo kulturowe pod ochroną UNESCO) i setkach kolekcji prywatnych.

Sveta Ostrovska, artystka, autorka szkoleń z metod badawczych i kreatywnego myślenia, autorskich wykładów z historii mody i tekstyliów, związków mody ze sztuką, mediami, muzyką i kinem.

Gospodarz programu „Opinia”. (https://www.youtube.com/c/OPINIA)

Współpracowała z ukraińskimi oddziałami Instytutu Goethego, Instytutu Adama Mickiewicza, Funduszu Kultury Ukrainy, Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy, Lwowskiego Forum Wydawców Książek, Koktebel Jazz Festival. Wykładał w Kijowskiej Akademii Sztuki Mediów, Kijowskim Instytucie Mody. Małe kolaboracje z markami Coca-Cola, Miller, Philip Morris, Jaguar, Xerox, Armani Exchange. Wziął udział w Shanghai EXPO-2010 i 54. Biennale w Wenecji.