XLIV Wojewódzki Konkurs Krasomówczy Młodzieży Szkolnej im. Marii Zientary- Malewskiej pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty

24 października 2019 r. o godz. 10.00 w kaplicy zamkowej odbędzie się XLIV Wojewódzki Konkurs Krasomówczy Młodzieży Szkolnej im. Marii Zientary- Malewskiej pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty pana Krzysztofa Marka Nowackiego.  Konkurs Krasomówczy, którego etap wojewódzki ma zaszczyt koordynować od wielu już lat Lidzbarski Dom Kultury, jest najstarszym tego typu konkursem w Polsce. Wywodzi się on od tradycyjnych konkursów przewodników PTTK i zakres wystąpień krasomówców dotyczyć musi tematyki regionalnej. Tematyka może odnosić się do zabytków, postaci historycznych, miejsc czy legend. Eliminacje wojewódzkie przeprowadzane są obecnie w dwóch kategoriach : szkół podstawowych/ klas I-III, IV-VI, VII – VIII oraz Szkół średnich. Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci Szkół Podstawowych przeprowadza Oddział PTTK w Legnicy, a Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkół Średnich przeprowadza Oddział PTTK w Golubiu-Dobrzyniu.
Do etapu wojewódzkiego uczestników zgłaszają Starostwa Powiatowe, bądź instytucje przez nie wyznaczone do przeprowadzenia eliminacji rejonowych. 

Celem konkursów krasomówczych jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Zadaniem konkursów jest także rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych, zachęcanie do poznawania własnego regionu, jego historii, dorobku, zdobywanie wiedzy o Polsce i Polakach, wyszukiwanie tematów ciekawych krajoznawczo, a następnie ich umiejętne prezentowanie.< powrót

Udostępnij post

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
%d bloggers like this:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.