OSTATNIA MĄTWA

4 kwietnia po raz ostatni odbyło się spotkanie performatywne z dramatem Witkacego pt. ,,Mątwa” . Tym razem pracownia teatralna SZAFA zaprezentowała się w przestrzeni galeryjnej poddasza północnego zamku lidzbarskiego. Kierownik Muzeum Warmińskiego o/ w Lidzbarku Warmińskim Małgorzata Jackiewicz-Garniec zaprosiła Lidzbarski Dom Kultury w swoje progi, gdyż twórczość Witkacego znajduje się na lidzbarskim zamku – dokładnie 6 portretów, pasteli na papierze. SZAFA miała zaszczyt grać ,,Mątwę” na tle jednego z nich : portretu aktorki Wandy Malinowskiej z 1924 roku, co sprawiło, że spotkanie było jeszcze bardziej podniosłe. Pracownia teatralna serdecznie dziękuje gościom specjalnym ,,Mątwy” : Annie Sadowskiej, która praktycznie w ostatniej chwili uratowała wystąpienie wcielając się w posąg demonicznej Alice D’or oraz Beacie Błażejewicz – Holzhey za improwizowane wcielenie się w postać Matrony -matki Elli. W spektaklu nie zagrała Marta Kosowska z powodu przeziębienia. Natomiast był to ostatni, symboliczny spektakl dla Pawła Truszczyńskiego, tegorocznego maturzysty, a dla nas, piękne – teatralne z nim pożegnanie. 
,,Wychodząc w teatru – pisał Witkacy – człowiek powinien mieć wrażenie, że obudził się z jakiegoś dziwnego snu, w którym najpospolitsze nawet rzeczy miały dziwny, niezgłębiony urok, charakterystyczny dla marzeń sennych, nie dających się z niczym porównać”. 
Wspólnie z widzami doznaliśmy ,,metafizycznej dziwności istnienia” oraz uczestnictwa w językowo-estetycznej uczcie! Do następnego spotkania!

Artefakty po ,,Mątwie”, a zatem: lalki oraz plakat autorstwa Ady Jędrych, a także opis wydarzenia pozostają przez pewien czas na poddaszu północnym jako ekspozycja, którą będą mogli oglądać odwiedzający.

Fot. Radek Niemczynowicz< powrót

Udostępnij post