Międzynarodowy Festiwal Muzyki Regionalnej

Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Regionalnej, odbywającego się w dniu 4 lipca 2018r którego finałowym wydarzeniem będzie premiera „Śpiewnika Lidzbarskiego”.

Program:
12:00 – 12:50 – koncert zespołu „Trio Troitsa” – Białoruś
13:00 – 13:50 – koncert zespołu „Folk Vibes” – Litwa
14:00 – 14:50 – koncert zespołu „ Zespół Pieśni Ludowej Kalinuszka” – Rosja
15:00 – 15:50 – koncert zespołu „Szyplasti Kobzari” – Ukraina

17:30 – Uroczyste otwarcie Sceny Plenerowej przy Lidzbarskim Domu Kultury

18:00 – 20:00 – Koncert premierowy „Śpiewnik Lidzbarski”

* * * 
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Regionalnej
To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, w którym uczestniczą zespoły z Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski jest próbą ukazania wielorakości kulturowej terenów współczesnej Warmii i samego Lidzbarka Warmińskiego, który po II Wojnie Światowej stał się unikatowym tyglem narodów. W naszym mieście do dziś można spotkać mieszkańców, którzy pierwsze lata swojego życia spędzili poza granicą wschodnią współczesnej Polski. Poprzez organizację Festiwalu pragniemy ukazać słuchaczom(widzom) bogatą tradycję oraz walory edukacyjne i kulturoznawcze. Muzyka regionalna bowiem, budzi w człowieku świadomość i chęć poszukiwania własnej tożsamości. Koncerty organizowane w ramach Festiwalu są niepowtarzalną i unikalną szansą na poszerzenie świadomości kulturowej współczesnych mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego i okolic, a także znakomitą okazją do poszerzania światopoglądu na temat naszych sąsiadów ze wschodu.

* * * 
„ŚPIEWNIK LIDZBARSKI” – historia Lidzbarka Warmińskiego w pigułce Muzycznej

Pierwsza część tego muzycznego projektu została zapoczątkowana w 2008 roku podczas obchodów 700-lecia Lidzbarka Warmińskiego. Powstało wówczas 11 piosenek, składających się na widowisko muzyczne z udziałem mieszkańców oraz zaproszonych muzyków. Kompozytorem muzyki jest Artur Grudziński, autorami tekstów zaś Andrzej Jędrasik i Aleksandra Bacińska. 

Lidzbark Warmiński jest prawdziwą „kuźnią talentów artystycznych”, dlatego w roku 2018, gdy nasze miasto obchodzi swoje 710-te urodziny, udało nam się wykorzystać istniejący już potencjał, jaki drzemie w naszych mieszkańcach do stworzenia unikatowego „Dzieła Muzycznego” jakim z pewnością jest „Śpiewnik Lidzbarski”. Płyta ta jest muzycznym zaproszeniem do niezwykłego miasteczka, jakim jest Lidzbark Warmiński. 

Niech zatem głosy artystów, niczym przewodnicy, oprowadzą Państwa po jego najbardziej urokliwych zakątkach, a oprawa muzyczna pozwoli poczuć klimat, jaki panuje w mieście Cittaslow-Miasteczku Dobrego Życia.

* * * 
„TRIO TROITSA”

Mieszanka tradycyjnej muzyki folkowej z Białorusi, rockowych aranżacji i nieprawdopodobnego tempa. Jak sama nazwa wskazuje w skład zespołu wchodzi trzech mężczyzn, pod swoją kontrolą jednak mają około 50 instrumentów. Nieważne czy dęte, strunowe czy perkusyjne – grają na nich wykorzystując swoje wyjątkowe umiejętności muzyczne tym samym przybliżając słuchaczom kulturę muzyczną Wschodniej Europy. Liderem grupy jest Ivan Kirchuk – mężczyzna z nieprzeciętnie długą brodą i równie nieprzeciętym głosie tenora. Zgromadził on setki folkowych melodii i opowieści, a wszystko po to, by uchronić je przed globalizacją, unifikacją i uchronić regionalną tożsamość przed zapomnieniem. Troitsa obecnie pracuje nad wydaniem nowego albumu, który ma się ukazać jeszcze w 2018 roku. 

* * * 

Zespół Folk Vibes powstał w 2014 roku w Wilnie z potrzeby zachowania tradycji folkloru ojczystego oraz z nadzieją kultywowania kultury ludowej wśród młodzieży. Zespół poszukuje nowych form przekazu artystycznego, aranżując pieśni regionalne Wileńszczyzny, Litwy i Polski i podejmując próbę uwspółcześnienia opracowywanych utworów. 

Folk Vibes chętnie bierze udział w projektach, konkursach i festiwalach, często o zasięgu międzynarodowym. Zespół zwyciężca następnych konkursów za rok 2017-2018: Laureaci w Republikańskim konkursie folklorystycznym „Tradiciju paveldetojai”, (Wilno, 2017 r.), Laureaci w Międzynarodowym konkursie folklorystycznym „Pokrovskie kołokoła” (Wilno, 2017 r.), Laureaci Republikańskiego konkursu kolęd i pastorałek w Wilnie (2017 r.), II miejsce w Międzynarodowym konkursie kolęd i pastorałek w Będzinie, Polska (Kategoria Zespoły wokalno-instrumentalne, II miejsce, Nagroda Noel Joy Fundation USA, 2018 r.), Wyróżnienie w III konkursie piosenki „Do słów A. Osieckiej” (Wilno, 2018).

* * * 
„SZYPLASTI KOBZARI” 

Grupa „Szyplasti Kobzari” to zespół złożony z sześciu wyrazistych, młodych bandurzystów, grających w stylu nowatorskim, wykonujących autorskie pieśni, instrumentalne utwory w coverowe światowe hity oraz ukraińskie pieśni ludowe we współczesnym stylu.
Inicjatorem utworzenia grupy został znany bandurzysta, laureat nagrody publiczności show – „Ukraina-Mam talent” – Jarosław Dżuś. Głównym celem Jarosława było zademonstrowanie całego obszaru możliwości unikalnego, wyłącznie ukraińskiego instrumentu ludowego – bandury, a także pokazanie wszystkich nowych możliwości wykonywania utworów na tym instrumencie.
W 2011 roku zespół znalazł się w 50 najbardziej utalentowanych w wersji show „Ukraina-mam talent-3”. Po występie w tym show, zespół wziął udział w analogicznym projekcie „Minuta sławy”(Rosja), gdzie doszedł do wielkiego finału.
W ciągu pięciu lat swojej działalności bandurzyści występowali w Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej i Chinach.
Wszyscy członkowie zespołu są przedstawicielami różnych miast Ukrainy, są niepowtarzalni i oryginalni, począwszy od koloru włosów, wyglądu zewnętrznego, a zakończywszy na tembrze głosu i cechach charakteru. Wszyscy należą do śpiewaczych, młodzieżowych subkultur. Łączy ich miłość do mowy ojczystej, pieśni, ziemi i bandury.
Ich występy zawsze zachwycają publiczność, a sami artyści są nieprzewidywalni, pełni radości życia i pozytywnego nastawienia.

Organizator informuje, że podczas imprezy będzie prowadzona dokumentacja fotograficzna na potrzeby promocyjne oraz archiwizacyjne, wykorzystywana na stronach internetowych oraz profilach mediów społecznościowych.< powrót

Udostępnij post

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
%d bloggers like this:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.